Nedugo nakon preseljenja Osnovne škole u Kaštel Lukšiću, ondašnjega naziva "Vijeko Butir", u novu školsku zgradu 1976. godine, počinje se uređivati prostrani školski okoliš, koji je bio onečišćen ostacima građevinskog materijala i obrastao korovom. Uz dobru organizaciju i punu podršku svih djelatnika škole a pod vodstvom prof. Ivne Bučan, pristupilo se čišćenju i uređivanju okoliša, a u tim akcijama su sudjelovali učenici učitelji zajedno.
U početku je cilj bio oplemeniti i urediti životni prostor u kojem svakog dana boravi oko 800 učenika. Tada je bilo posve nestvarno i pomišljati na osnivanje i podizanje školskoga botaničkog vrta.
Danas u Vrtu, na površini od blizu 4 hektara, raste oko 1400 svojti raznoga bilja sa svih kontinenata, kao i brojni kultivirani oblici drvenastih i zeljastih biljaka. Od početka do danas Školski botanički vrt u Kaštel Lukšiću služio je za rad, ekološki i estetski odgoj i obrazovanje učenika.
5. lipnja 1986. godine na prijedlog Zavoda za zaštitu prirode Republike Hrvatske, Botanički vrt je proglašen Spomenikom hortikulture kao jedinstveni Školski botanički vrt u Hrvatskoj i to je razlog da se od tada Dan zaštite čovjekova okoliša (5. lipnja), uz prigodne svečanosti, obilježava kao dan Školskog botaničkog vrta.
Tjekom vremena Školski botanički vrt postaje mjesto brojnih učeničkih posjeta. U vrt dolaze osnovci, srednjoškolci, studenti i njihovi nastavnici. Prema dogovoru, Vrt je otvoren za posjetitelje tjekom cijele godine. Vrt također organizirano posječuju i građani, osobito turisti.
Vrt ima i značajnu ulogu u uzgoju domaćih i stranih sorti maslina, koje su zasađene 1983. godine sadnicama koje su darovali Ujedinjeni narodi, tj FAO za razvoj maslinarstva. Maslinik predstavlja ujedno i kolekcioni nasad 40 sorti uljnih i stolnih maslina, koje su podrijetlom iz gotovo svih sredozemnih zemalja, pa se smatra da je najbogatiji na hrvatskome Jadranu.
Linkovi:
- OŠ K.Lukšić
- Ljepa naša Kaštela
KOMENTARI:
-
iva botica paparella (Gost_3953)
Ljepota Kaštela je od davnina bila i poznata.Rad prof.Bućan i mene na neki način ispunjava ponosom što sam nekad živjela i vratila se ponovo živjeti u Kaštela.Jako sam ponosna i sretna što je prof.Bućan uspjela sačuvati dio ljepote Kaštela, a šetajući kroz Kaštela (specijalno dio kojeg smo zvali hotel Palace) postanem tužna i nesretna gledajući uništeni i zapušteni predjeli prirode mora i obale koju nam je Bog darovao.Izgrađene kuće-utvrde ne ostavljjući milimetar prostora prolaza starom šetaču i dijetetu.Ne posojeći prelazi preko cesta, kao da nigdje nije predviđeno da tu i ljudi na nogama ili kolicima žive,djeca stariji.Samo ogromna količina brzih luksuznih jurećih "kubika".Još treba punno akcija i primjera prof Bućan za ljepotu naših Kaštela,jer gledajući ove kuće-utvrde i "luksune kubike" Kaštela i njihovi stanovnici nisu siromašni da ljepota Kaštela postane kao što je početni vrt prof.Bučan postao Botanički vrt.
-
Nena (Gost_3196)
lijep je k. lukšić
-
jade (Gost_6349)
hahah bas je lip lukšić je rima pre ljep vrt kraj oš.ostrog
-
dragovoljc 91 (Gost_1113)
da bi nam bio još lipši pod hitno ga dajmo privatnim agencijama oli firmama da ga podignu na viši nivo ka i sve ostalo čega su se dokopale PROFESORICE BUĆAN SPAŠAI dok se još muže!!!
-
Nepismenom "dragovoljc" (!?) očito ti velika primanja udarila o glavu, bilo bi bolje da se zaposliš, pa makar i oko ovaca, bar bi napravio nešto korisna za sebe i ostale.
-
(Gost_1125)
botanićki vrt je baš lip
-
(Gost_1125)
-
(Gost_1125)
bok jeli ia koga
-
-
(Gost_2161)
Prelipo, isplati ga se pogledati
Stari Komentari (10)